Vítězové za rok 2016

Zuzana Růžičková
Držitelka ceny za celoživotní přínos 2016
Začátek umělecké kariéry Zuzany Růžičkové předznamenalo vítězství na Mezinárodní cembalové soutěži ARD v Mnichově v roce 1956 a následné studium u profesorky Championové v Paříži. Svoji prestiž a mezinárodní renomé potvrdila množstvím nahrávek, které zahájila v roce 1954 v Supraphonu a od roku 1957 také v zahraničí pro firmy Véga, Erato, Eterna, Ariola Eurodisc, Nippon Columbia, RCA, Philips, Orfeo, Denon, Nibiru. Un nás je postupně doplnila o Panton a Lotos. Mezi nahrávkami má dominantní postavení komplet desek díla J.S.Bacha, cembalové skladby Bohuslava Martinů a jejího životního druha Viktora Kalabise.
Zuzana Růžičková je trojnásobnou držitelkou Grand Prix du disque de l´ Académie Charles Cross v Paříži, ceny Diapason d´Or, platinové desky Supraphonu za 300 000 prodaných nosičů. Město Hamburk jí v roce 2004 udělilo Zemskou medaili za umění a vědu. Působila v grémiu Bachovy společnosti v Lipsku, znají ji na univerzitě v Bostonu, na Schole cantorum v Basileji, přednášela na Královské akademii v Londýně. Od roku 1951 vyučovala na Hudební fakultě akademie múzických umění v Praze, v letech 1979 – 84 na VŠMU v Bratislavě. Vyučovala na mezinárodních interpretačních kurzech ve Stuttgartu, Rize, Tokiu, Krakově, Curychu. Jejím pódiovými a pedagogickými kolegy byli m.j. Josef Suk, Václav Neumann, Bohdan Warchal, János Starker, Nathan Milstein, Géza Anda, Pierre Fournier, Gregor Piatigorsky. Po desetiletí spolupracovala s Mezinárodním hudebním festivalem a Mezinárodní hudební soutěží Pražské jaro a Mezinárodní rozhlasovou soutěží Concertino Praga. Vychovala desítky svých nástupců v tuzemsku i zahraničí. Je vysoce respektovanou osobností v celosvětovém uměleckém kontextu.

Sir John Eliot Gardiner – dirigent
Propagace české hudby – International ambassador of Czech Music 2016
Sir John Eliot Gardiner patří v současnosti k nejvýznamnějším dirigentům na světě. Z původně barokního interpreta se vypracoval na jednu z vůdčích osobností mezi symfonickými dirigenty. Pravidelně hostuje u nejlepších orchestrů – Berlínská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr, Orchestr amsterdamského Concertgebouw, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Orchestr lipského Gewandhausu a operních domů – La Scala, Covent Garden, Vídeňská státní opera.
Pokračuje v rozvíjení odkazu svého přítele a předchůdce Sira Charlese Mackerrase v oblasti propagace české hudby. Od roku 2000 se systematicky věnuje uvádění skladeb českých autorů na předních světových pódiích. Mezi Gardinerem nejčastěji uváděné české skladatele patří Janáček, Dvořák a Martinů, nově také Jan Dismas Zelenka.
Její pastorkyni uvedl v roce 2001 na Salcburském festivalu s Českou filharmonií, Lišku Bystroušku o rok později v londýnské Covent Garden a Káťu Kabanovou v roce 2006 v milánské La Scale. Při udílení Nobelových cen roku 2008 dirigoval Gardiner Dvořákovu 7. symfonii s Královskou filharmonií ve Stockholmu a na festivalu BBC Proms uvedl s Českou filharmonií 6. symfonii Bohuslava Martinů a 8. symfonii Antonína Dvořáka. Na CD natočil Janáčkova Tarase Bulbu, s orchestrem Tonhalle v Zürichu uvedl jeho Glagolskou mši. V roce 2010 řídil vzpomínkový koncert na Sira Charlese Mackerrase v pražském Rudolfinu.

Kateřina Javůrková – lesní roh
Talent roku – Classic Prague Awards 2016
Kateřina Javůrková studovala hru na lesní roh nejdříve v ZUŠ Na Popelce a později na Pražské konzervatoři ve třídě Bedřicha Tylšara. V loňském roce úspěšně ukončila studium na Akademii múzických umění v Praze u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Absolvovala rovněž stáž na Conservatoire Supérieur de Musique et Danse v Paříži u Andrého Cazaleta.
V roce 2011 se stala absolutní vítězkou mezinárodní soutěže při festivalu Moravský podzim v Brně a v roce 2013 získala první cenu a titul laureáta mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro. Od roku 2014 je členkou hornové skupiny České filharmonie, předtím působila v PKF – Prague Philharmonia. Sólově vystupovala s Českou filharmonií, PKF, Mnichovským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu nebo Národním symfonickým orchestrem polského rozhlasu, s nímž v Praze uvedla premiéru Koncertu pro lesní roh Krzysztofa Pendereckého. Je zakládající členkou souboru Belfiato Quintet a vyhledávanou komorní hráčkou. Kromě hudby se ještě věnuje cukrářství, realizuje vlastní Cukrárnu za rohem a s originální dortem k 70. narozeninám šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka se zapsala do České knihy rekordů.
Jejím nejnovějším úspěchem a bezprostředním podnětem pro porotu k udělení ceny Talent roku 2016, byla 2. cena a titul laureáta, který Kateřina Javůrková získala v září 2016 v mezinárodní soutěži ARD v Mnichově