Vítězové za rok 2018

Soňa Červená

Držitelka ceny za celoživotní přínos 2018

je česká operní pěvkyně a herečka. V roce 1948 získala angažmá v divadle Voskovce a Wericha. Působila v Janáčkově opeře v Brně, vystupovala na Pražském jaru a následně byla angažována ve Státní opeře v Berlíně. Po emigraci v roce 1962 hostovala na významných světových operních scénách jako jsou Vídeňská státní opera, La Scala, Palermo nebo Sanfranciská opera, kde působila po jedenáct sezon. Je držitelkou ceny Alfréda Radoka, zvláštní ceny kolegia v rámci Cen Thálie, kterou přebrala z rukou prezidenta Václava Havla, a bylo jí udělenoi vyznamenání Artis Bohemiae Amicis za šíření českého umění doma i za hranicemi.

Josef Pančík

Držitel ceny za celoživotní přínos 2018

je sbormistr, který náleží k nejvýznamnějším dirigentským osobnostem českého sbormistrovského umění. Jeho umělecká kariéra je mimořádná, ať už se jedná o více než 50leté angažmá ve funkci sbormistra v brněnské Janáčkově opeře, nebo působení v Brněnských madrigalistech a posléze v Pražském komorním sboru. Vychoval množství mladých umělců na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a jeho nezaměnitelné sbormistrovské umění je zachyceno v bezpočtu nahrávek, obzvláště zahraničních renomovaných nahrávacích firem.

Hudební nakladatelství Bärenreiter

Internat. Ambassador of Czech Music 2018

Notová vydání klasické hudby pod mezinárodně proslulou značkou Bärenreiter existují již od roku 1923. Karl Vötterle, zakladatel tohoto prestižního německého hudebního nakladatelství se sídlem v Kasselu, se netajil obdivem k české hudbě a od padesátých let začal prosazovat i díla českých skladatelů. Vyvrcholením mnohaleté spolupráce Bärenreiteru s československými institucemi byl společný projekt s tehdejším státním podnikem Supraphon – Souborné kritické vydání děl Leoše Janáčka. Projekt byl zahájen v roce 1977 a jeho svazky vycházejí dodnes. Založení pražské pobočky v roce 1991 tak bylo zcela přirozeným vyústěním několik desítek let trvajících úzkých vazeb nakladatelského domu Bärenreiter k české hudební kultuře. Pražský Bärenreiter tak již po více jak čtvrt století pečuje o českou hudbu jako o samozřejmou součást evropského kulturního dědictví. Bärenreiter Praha je dnes vnímán celosvětově jako největší dodavatel notových materiálů české hudby. Ve svém katalogu má přes 3000 skladeb českých autorů, mnohé vycházejí neustále v reedicích a každoročně k nim přibude kolem 20 novinek. Speciálně pro české hudební prostředí vytváří nové výukové koncepty a úspěšné nástrojové školy. Díla českých skladatelů jsou publikována v tzv. urtextových vydáních, která jsou zárukou odborné editorské, redakční a uživatelské kvality té nejvyšší úrovně. Bärenreiter je proslulý také svými soubornými kritickými vydáními děl jednotlivých skladatelů, která představují nejprestižnější a nejnáročnější formu vydávání notového materiálu vůbec. Zatímco Janáčkova díla takto vycházejí již od sedmdesátých let, projekt Souborného vydání díla Bohuslava Martinů začal před třemi lety a do konce roku 2018 bylo publikováno již šest svazků. Mají ve světě mimořádný́ ohlas a Martinů Epos o Gilgamešovi získal v roce 2016 prestižní ocenění „Best Edition 2016“ Německého svazu hudebních nakladatelů. Vydávat noty ovšem nestačí. Zcela zásadní přínos pro českou hudbu představuje široká mezinárodní distribuční síť Bärenreiteru a také napojení nakladatelství na koncertní a divadelní provoz nejvyšší kategorie, které umožňuje výrazně prosazovat díla českých skladatelů po celém světě.

Milan Al-Ashab

Talent roku 2018

(11. 12. 1992)

Absolvoval hru na housle na Konzervatoři v Teplicích ve třídě Prof. Hasilové a pražské AMU ve třídě Prof. Štrause. Nyní pokračuje pod vedením Prof. Schuhmayera na vídeňské Univesität für Musik und Darstellende Kunst. V březnu 2018 zvítězil v soutěži New York Concert Artists and Associates Worldwide Debut Audition v celosvětové konkurenci houslistů do 35 let a v září 2018 získal 1. cenu v prestižní soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Vystupoval jako sólista mnoha orchestrů např. ORF Radio-Symphonieorchester, Česká filharmonie, Hofer Symphoniker, Janáčkova filharmonie Ostrava, etc. Spolu s klavíristou a skladatelem Adamem Skoumalem účinkuje na celovečerních recitálech.

Jiří Vodička

Sólistický výkon

Camille Saint-Saens: Introduction and Rondo Capriccioso, op. 28 
Pablo de Sarasate: Carmen fantasy, op. 25 
Rudolfinum – 1. ledna 2018

Bennewitzovo kvarteto

Komorní výkon

Robert Schumann, Bohuslav Martinů, 
Franz Schubert – komorní koncert ČSKH
Rudolfinum – 29. ledna 2018

Pražský filharmonický sbor

Vokální výkon

sbormistr Lukáš Vasilek 
Gustav Mahler: Symfonie č. 2 c moll “ Vzkříšení”
Rudolfinum – 10. října 2018 


Česká filharmonie

Orchestrální výkon

dirigent Semjon Byčkov 
Gustav Mahler: Symfonie č. 2 c moll “ Vzkříšení”
Rudolfinum – 10. října 2018

Baborák Ensemble

Nahrávka roku

Wolfgang Amadeus Mozart: 
Koncertantní symfonie Supraphon

Katta

Crossover

Projekt Vox Organi – varhanní autorský recitál 
Olomouc – 30. září 2018 

Kryštof Mařatka

Soudobá kompozice

origINovation
Salle Cortot, Paříž – 16. dubna 2018

Pražský filharmonický sbor

CENA ČESKÉ TELEVIZE – klasika roku

origINovation
Salle Cortot, Paříž – 16. dubna 2018